Pages

Follow by Email

Wednesday, March 20, 2013

Wednesday's Household - Menus - Week One

I was asked by a reader for a menu plan with recipes etc.  as a reference for making her own meal plan.  Great idea and it inspired me to check into my menu to make sure that the pricing still looks the same as what I have been thinking it is.

This list is from years ago.   Probably about five or six years.  There is no way that prices are the same or that we eat the same amount of food.  2 packages of Mac-N-Cheese would never last us. Now we need at least four, but five is probably better.

I will share some of these meals on Cooking Tuesday, with the recipes and all.  If you have a meal you want the recipe for sooner, let me know and I'll put it at the top of the list.

Week 1 - $44.55+ 14.10 = $58.65 (The first number is the total of the meals for week one and the second number is the cost of breakfast.)
           
Sunday - $6.30 (This is the total for lunch and supper.)  My current goal for this number is $7. 
Lunch – BBQ Pork - $6.30
Roast - $5.00
4 lbs. Potatoes - $.50 (20lbs/5= $.25/lb.)
1 lb. Carrots - $.80
This meal belongs in two crockpots.  Meat in one and veggies in another.  Each crockpot needs water in it, probably about a cup or 2 in with the meat and the veggies need to be covered.  The crockpots need to be on high and will be done when you get home from church. 

Since you need some pork for two other meals this week, cut two portions off the roast before putting the barbeque sauce over it.  Freeze them as you won't need them till the end of the week.

Barbeque sauce
1 cup of ketchup
2 Tablespoons of mustard
2 Tablespoons of syrup or brown sugar
1 Tablespoon of soy sauce
Mix together and pour over the meat after you get home.  These measurements are approximate as I don't measure.  I just pour and taste.  So adjust it according to your preference.  Usually we look in our spice cupboard for some tasty spices to go in it, but definitely salt and pepper.

Supper – Leftovers

Monday - $5.50

Lunch – Sandwiches - $1.50

2 loaves of bread - $.50
½ pkg of Singles - $.1.00
Supper – Meatballs and Rice $4.00

2 lbs. Hamburger - $2.00
4 cups Rice - $1.10
Vegetables - $.90

Tuesday - $10.75

Lunch – Wisconsin Cheese Soup $10.75

2 lb. Velveeta – 3.00
3 Brocolli Medley - $3.75
6 lb. Potatoes - $1.50
2 bread - $.50
Dessert - $ 2.00
Supper - Leftovers

Wednesday - $3.50

Lunch – Sandwiches - $1.50

2 loaves of bread - $.50
½ pkg of Singles - $1.00
Supper –Pork rice meal - $2.00

Leftover pork
Rice - $1.10
Veggies - $.90
Thursday - $1.60

Lunch – Sandwiches with Ramen $.50

2 Ramen - $.25
Bread - $.25
Supper – Chicken Noodle soup – $1.10

Chicken – leftover
1 lb Potatoes - $.20
Veggies - $.90
Friday - $ 16.20

Lunch – Mac-N-Cheese - $ .70

2 Mac-N-Cheese - $.35
Supper – Pizza - $15.50

Bread - $1.00
Sauce - $2.50
Meat - $4.00
Cheese - $4.00
Veggies - $1.00
Dessert - $2.00
Saturday - $3.15

Lunch –Hotdogs - $2.25

Hotdogs - $2.00
Bread - $.25
Supper – Fried Rice - $.90

Leftover Rice
Leftover pork
Veggies - $.90

As you can see anytime I used reserved meat for a future meal or used rice that was left from another meal, I didn't add it to the cost of the day, because it was already figured into the cost.  So if say, you are making fried rice, your actual cost would be much different than mine above because I had made a roast at the beginning of the week.

Got any good ideas about making a menu plan and sticking to a budget???  We would all love to know and have some more great ideas.

Making the most of today,
Steph



1 comment: